Mistrzostwa Polski Klasy Omega

W niedzielę wyłoniliśmy Mistrzów Polski Klasy Omega. Najważniejsza impreza klasowa w sezonie odbyła się w Pucku przy wspaniałym wietrze dochodzącym w drugim dniu regat do 21węzłow i pełnym słońcu. Rozegrano 10 wyścigów na trasie góra – dół plus trapez. Komisji sędziowskiej przewodniczyła Iza Świąć punktualnie puszczając wyścigi i czujnie reagując na skręcający w prawo wiatr. Akwen Zatoki Puckiej nie zawiódł i umożliwił bardzo sprawne rozegranie regat. Do regat zgłosiło się 45 załóg. Potwierdza to dobra kondycję klasy omega. Wśród zawodników omegi znajdziemy aktywnych 470karzy, 29erowców, 505 karza, fanów regat meczowych, byłych uczestników olimpiady oraz zwykłych pasjonatów żeglarstwa, którzy po prostu kochają ten sport. To zbieranina z różnych zakątków kraju, różnych zawodów i w różnym wieku.

Sytuacja we flocie sport nie była jednoznaczna po pierwszym dniu bo różnice jednopunktowe pierwszej trójki (Sadowski 5, Micewicz 6, Kordek 7) wskazywały, że walka będzie bardzo zacięta. Emocje były na najwyższych obrotach a komisja protestowa pracowała do wieczora. Drugiego dnia solistą dyktującym warunki była ekipa AZS PG znakomicie radząc sobie w silno wiatrowych warunkach. O drugie miejsce toczyła się walka w której Procad uległ jednym punktem LKŻ Sława. Tego dnia rozegrano 6 ciężkich i wyczerpujących wyścigów po których część zawodników nie miała siły wciągnąć łódki na wózek slipowy.

We flocie standard po pierwszym dniu liderem jest zespół Tomka Boreczka z KS Turów Zgorzelec. Na trzeciej pozycji są AZS UE Kraków Marcina Pacanowskiego. Drugie miejsce przygotowało Romka Knasieckiego do ataku w sobotę, kiedy wygrywa większość wyścigów i ostatecznie zwycięża całe regaty. Romek to niesamowita postać klasy omega oraz polskiego żeglarstwa, która budzi podziw w całym środowisku swoją intuicja żeglarską i technika żeglowania. Nieodłącznie żegluje w zespole rodzinnym.

Po zejściu z wody zawsze czekają zawodników posiłki regeneracyjne a wieczorem w sobotę wytworna kolacja i impreza dla załóg i ich przyjaciół. Sobotni wieczór to oczywiście niekończące się dyskusje z cyklu „idę prawym, on na mnie na lewym” z otwartymi dłońmi pokazującymi sytuację. Miło jest przywitać się również z nieżeglującymi załogami, które przyjechały po prosu zobaczyć się ze znajomymi.

W niedziele oczekujemy na wiatr, który z regularnej 5ki po prostu zamilkł. Wyniki z soboty uznajemy za ostateczne. Mistrzostwa Polski 2013 wyłoniły następujących zwycięzców:

Flota Sport:

  1. AZS PG: Tymon Sadowski, Jacek Zalewski, Kacper Olszewski
  2. LKŻ Sława: Janusz Kordek, Michał Wysocki, Paweł Wysocki
  3. Procad Racing: Tomasz Micewicz, Michał Pielaszkiewicz, Marcin Panek

Flota Standard:

  1. Bydgoski KŻ: Romuald Knasiecki, Sebastian Knasiecki, Tomasz Knasiecki
  2. KS Turów Zgorzelec: Boreczek Tomasz, Jarosław Pestyk, Krzysztof Banasiewicz
  3. AZS UE Kraków: Pacanowski Marcin, Pacanowski Artur, Ososiński Michał

Sponsorem głównym regat jest marka Mine Master www.minemaster.eu

Sponsorem regat są: MARVIOL , ORVALDI, ŻAGLOWNIA BRYZA

Partnerem regat jest program Błękitne Wakacje emitowany przez Telewizję Polską

Fotorelację z przebiegu regat zapewnił Robert Hajduk

Relację z regat zobaczycie w Magazynie Żeglarskim emitowanym przez TVN

Stałym partnerem Klasy Omega jest Polish Match Tour

 

 

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*